logo

Charlestown Netball Association Inc.
Netball Courts - Dudley Road, near Central Charlestown Leagues Club.
PO Box 471 Charlestown 2290
Phone/fax 4943 2805.

 

Home

 

2010

2009

2007/08

 

News Archive 2011
28th November 2011.
Congratulations to the winners and runners up of our 2011 Twilight competition.
Sub-Juniors:    Jewells Sparks   Damzeflys   Bella-Roses   Curley Wurleys    Butterflies Cupcakes
10 Years:    Winners: Valentine Silver    Runners-Up: Esprit and Blitz
Juniors:    Winners: Charlestown 12's    Runners-Up: Starfish

Intermediate Red:   Winners: Dreamteam    Runners-Up: Legit
Intermediate Blue:   Winners: Violet Femmes    Runners-Up: Blaze

Senior Red:    Winners: Charlestown 17's    Runners-Up: Victorious Secrets
Senior Blue:    Winners: Hellcats    Runners-Up: Kamanikle
Senior White:  Winners: Selecta    Runners-Up: The Girls

6th October 2011. Twilight Competition commences Monday 10 October 2011 and concludes Monday 28 November 2011. Modified's, Juniors, and Intermediates play at 6:30pm and Cadets and Seniors play at 7:45pm.
Games consists of 4 x 15 min quarters.
The draw for the Twilight Competition can be found by clicking here (opens in a new page).



Koori Netball Tournament:
The annual Koori Games will be held on Friday 28th and Saturday 29th October 2011 - for more information please click here

Congratulations to the following coaches of our 2012 Representative Teams:
12 Years - Rochelle Wallis
13 Years - Sara Gilbert
14 Years - Debbie Cowburn
15 Years - Gail Mayers
17 Years - Traci Baber


23rd September 2011. Congratulations to the following schools who won their Grand Finals today:

Junior Division 1   Floraville (Winners)     St Benedict's (Runners Up)
Junior Division 2   St Paul's (Winners)     Hillsborough (Runners Up)
Junior Division 3   St Paul's (Winners)    Windale (Runners Up)

Senior Division 1   St Mary's (Winners)    Eleebana (Runners Up)
Senior Division 2   Hillsborough (Winners)    Belmont Christian College (Runners Up)
Senior Division 3   Charlestown East (Winners)   St Paul's (Runners Up)
Senior Division 4   Gateshead West (Winners)   St Paul's (Runners Up)


18th September 2011.
Congratulations to the players who were successful in the 12 Years Talent Development Squad:
Chloe Alcevski    Abbey Carr    Bernice de Jager
Niamh Dickson    Marlle Grainger    Erin Grey
Meg Holmes    Gabby Maddison    Sophie Middleby
Sophy Nesbitt    Grace O'Callaghan    Kate Partridge
Imogen Stock    Siana Stojcevski

Congratulations to the players who were successful in the U/17's Representative Squad.
Eva Bailey    Sophie Buckley    Tiarne Condron
Sabina Gambosso    Danielle Gee    Abbie Johnson
Kellie Mitchell    Tiarny Neeson    Jade Smallhorne
Brittney Talarico    Maddie Taylor    Tayla Walsh
Coach: Traci Baber    Manager: Julie Miner

27th August 2011. Congratulations to all our Grand Final winners and runners-up.

10 Years: Winners: United - Esprit    Runners Up: United - Blitz
11 Years: Winners: Dudley/Redhead - Mermaids    Runners Up: Central - Cookies n Cream
12 Years: Winners: United - Panthers    Runners Up: Dudley/Redhead - Starfish

Intermediate Red: Winners: Kahibah - Cosmetics    Runners Up: Kahibah - Starfish
Intermediate Blue: Winners: Central - Sapphires    Runners Up: Kahibah - Krushers
Intermediate White: Winners: United - Blaze    Runners Up: Macquarie - Swifts
Cadets: Winners: Kahibah - Escada    Runners Up: Central - Toxic

Senior A: Winners: Just Us    Runners Up: United - Magic's
Senior B: Winners: Dudley/Redhead - Tsunami    Runners Up: Central - Contenders
Senior C: Winners: Kuta Lines    Runners Up: United - Brenton's Girls
Senior D: Winners: Central - Caos    Runners Up: United - Opals
Senior E: Winners: United - The Gathered    Runners Up: Central - Crystallised



Top of page


20th August 2011. Congratulations to our annual award winners for 2011.
Irene Murray Medal for player of the Grand Final - Simone McGuigan (Just-Us)
Sportsmanship Award: Megan McIlveen (Central) and Jodie Mortimer (United)
Coaches Encouragement Award: Trish Hughes (United)
Umpires Encouragement Awards: Lauren McIlveen (Central), Tiu Holland (United), Sara-Jane Lang (United), Jordan Bisby (Central), Jessica Cameron (United), Casey Bisby (Central)


12th August 2011. Closing date for coaches for the 2012 Representative Season is Friday 9 September 2011, click here for the application form. Form and resume to be sent to the Secretary Marie Caddies, P.O. Box 471, Charlestown 2290.


Selections for two of the 2012 Representative Squads, will take place on Sunday 18 September 2011. U/12's at 2:00pm and U/17's at 4:30pm. Please arrive 15 minutes before your designated time.


Twilight Competition - registrations are on 24 September 2011, costs $20 per player, commences Monday 10 October 2011 and concludes Monday 28 November 2011. Modified's, Juniors, and Intermediates play at 6:30pm and Cadets and Seniors play at 7:45pm. Games consists of 4 x 15 min quarters.


6th August 2011. Congratulations to Chloe Dipietro who attained her National 'C' badge on Saturday. Well done Chloe!!
31st July 2011. Charlestown Netball held their Annual All Age Carnival on Sunday, it was a huge success.
14th July 2011. Congratulations to Maddie Taylor (Central) and Sabina Gomboso (Ninjas) on their selection into the Netball NSW Tall Players program. Well done ladies!!
The Babble clinic was held today and we had over 80 girls, it was great.


7th July 2011. Congratulations to all our players, coaches, managers, umpires and officials who attended the Netball NSW State Age Championships over the weekend.
A special congratulations to our U/13's team who went through the weekend undefeated and are now State Age Champions!
The team consisted of Minerva Bailey, India Bignall, Zoe Harrison, Tiu Holland, Imogen Jaeger, Lauren Jones, Sarah-Jane Lang, Tamara Mullard and Sarah Timbs with Coach Rochelle Wallis and Manager Glenda Geyer.
Well done to the U/15's who came 3rd, U/14's came 8th and U/12's came 10th - a great effort by everyone.
A big thanks to our Umpires - Kellee Agland, Penny Hoey, Keren Lambret, Yvonne Webster and Lesley Worthington.

7th July 2011.
To register for the babble netball clinic, please go to babble clinics

Information on the Clinic
What time do I need to be there?
Athletes are asked to complete their registration between 9:30am and 9:45am. Clinics begin at 9:45am sharp with an introduction. When you arrive at the clinic, line up and have your name marked off and receive your name sticker. A whistle will blow at 9:45am to start the day.


14th June 2011. Congratulations to all players, coaches, managers and umpires who attended the State Netball Championships at the weekend. The association is very proud of you all and the great results you all achieved.
Special congratulations to the Opens team who won the Country Cup for being the top team outside of the Sydney Metropolitan area. Well done ladies !!

28 May 2011 Charlestown Netball is holding their Annual All Age Carnival on Sunday 31 July 2011, commencing at 8:30am.
All districts are invited to attend. Closing date is Friday 22 July 2011. Entry form can be found by clicking here .

10 May 2011 Congratulations to Sharon Atkins from the team Wanderers who attained her national 'C' badge on Saturday. Well done Sharon !!


A NSW Swifts SUPER Clinic will be held at Charlestown on 29 May 2011.

nsw swifts Donít miss out on getting tips and tricks from the best in the game...the NSW Swifts!
Participants receive:
- Coaching session three hours (see specific dates and times below)
- Opportunity to meet a NSW Swifts player or two
- Opportunity to get your photo with NSW Swifts player and an autograph
- NSW Swifts poster
- A goodie bag of items courtesy of the NSW Swifts will be provided

look  Clinics are limited to a maximum of 80 participants and registrations will be processed on a first come, first served basis.
For more information and registration, please click here and complete the form.



Top of page

10 May 2011 Congratulations to Sharon Atkins from the team Wanderers who attained her national 'C' badge on Saturday. Well done Sharon !!

2 May 2011 WET WEATHER DAY: Round 4 that was cancelled due to the wet weather will be played on the designated Wet Weather Day - May 15, same times as Saturdays.
Congratulations to the players who were selected in the 11 Years Development Squads:

Chloe Alcevski      Sophie Middleby
Mikeelie Baker      Madison-Paige Mitchell
Sami Bawden      Paris Mortimer
Danielle Brown      Sophy Nesbitt
Abby Carr      Grace Elizabeth O'Callaghan
Riley Davidson      Kate Partridge
Bernice De Jager      Sianna Stojcevski
Marlee Grainge      Abigail Tindall
Erin Grey      Eloise Jane Warby
Meg Holmes      Sophie Youman

Coaches: Leah Smith and Michelle Cameron

Jon Fletcher Clinic Wednesday 27 April 2011
commencing at 6:15pm to 8:00pm
All club coaches invited to attend, it does not matter what level of coach you are, come along and learn from the best.
This will be the first of three sessions Jon will run for coaches and this one will cover the areas of attack, other will cover defence and mid-court. See you all on the 27 April 2011.

11 Years Development Squad selections.
Sunday 1 May commencing at 5:30pm.
If you turn 11 Years of age in 2011 you are invited to attend.
The Association will select 20 players and give these players the opportunity to be coached at a higher level.
The two teams selected will attend a training session once a week for 10 weeks and go to three local carnivals, one at Newcastle on the 22nd May, one at Port Stephens on the 17th July and finish at the Charlestown Carnival on 31 July 2011.

28th February 2011.
Congratulations to all players selected in the U/17, U/21 and Opens Representative Teams.
All players to meet at 6:45pm on Tuesday 1 March on the grass area opposite the Nobby's Beach Clubhouse.
Rep Teams page

21st February 2011.The 2011 Canteen Roster has now been released.

14th February 2011.
Congratulations to all players who were successful in the 12 and 13 Years representative squads and the 14 and 15 years representative teams.
All players please note that the first meeting of teams is on 22 February 2011 at Nobbys Beach Clubhouse, commencing at 5:15pm sharp for the 12's and 13's
and 6:00pm sharp for the 14's and 15's.
Please bring with you, your swimmers, towel, joggers and water bottle. Rep Teams page



Senior Representative Selections: Sunday 27 February 2011, 6:00pm, Charlestown Netball Courts.
Players selected in the U/17's and U/21's are required to play in State League:
Sunday 6 March (Wyong) - 3:00pm - 8:00pm
Sunday 13 March (Woy Woy) - 3:00pm - 8:00pm
Sunday 3 April (Singleton) - 3:00pm - 8:00pm
If(when) the team make the finals, Sunday 10 April (Newcastle) 9:00am.


Player Registration for Clubs:

Registration for Independent Teams is on 5 March 2011, 1:30pm - 3:30pm at the clubhouse, Bula Street Charlestown.
For all enquiries please phone Dianne Pascoe on 0408 689 150.


17th February 2011.
Senior Representative Selections: Sunday 27 February 2011, 6:00pm, Charlestown Netball Courts.
Players selected in the U/17's and U/21's are required to play in State League:
Sunday 6 March (Wyong) - 3:00pm - 8:00pm
Sunday 13 March (Woy Woy) - 3:00pm - 8:00pm
Sunday 3 April (Singleton) - 3:00pm - 8:00pm
If(when) the team make the finals, Sunday 10 April (Newcastle) 9:00am.


14th February 2011.
Congratulations to all players who were successful in the 12 and 13 Years representative squads and the 14 and 15 years representative teams.
All players please note that the first meeting of teams is on 22 February 2011 at Nobbys Beach Clubhouse, commencing at 5:15pm sharp for the 12's and 13's
and 6:00pm sharp for the 14's and 15's.
Please bring with you, your swimmers, towel, joggers and water bottle.


2011 Representative Squad Teams
12 Years Squad 13 Years Squad 14 Years Team 15 Years Team
Bonnie Armstrong
Sharla Barnard
Hannah Brown
Sophie Eland
Eliza Fairbairn
Teagan Gee
Chelsea Gray
Annie Hoad
Khiara Jones
Mali Kelly
Montanah McCormack
Teharnie Mitchelhill
Tegan Nott
Olivia Oswald
Chelsea Seckold
Olivia Walmsley
Minerva Bailey
India Bignall
Melanie Dawson
Sasha Edwards
Zoe Harrison
Savannah Henshaw
Megan Hinds
Tiu Holland
Imogen Jaeger
Lauren Jones
Sarah Jane Lang
Sarah Moore
Taylah Moore
Tamara Mullard
Chelsea Scott
Sarah Timbs
Kallie Atkins
Emma Coyne
Chloe Dipietro
Emily Glover
Sophie Lanfranchi

Chey-enne Mason
Tegan Purcell
Shelby Snowden
Jacqui Wrightson




Samantha Atkins
Eva Bailey
Melanie Dennis
Danielle Gee
Taneal Gibbons

Hannah Lanfranchi
Aneeka Marcozzi
Maddie Taylor





Coach: Sara Gilbert
Manager: Jodie Mortimer
Coach: Rochelle Wallis
Manager: Glenda Geyer
Coach: Debbie Cowburn
Coach: Gail Mayers
Assistant Coach/Manager: Paula Quigley



Top of page

9th January 2010. The 2010 Calendar and Membership Forms have now been updated, including Player Information and Nomination for Executive and Life Membership. See Calendar page (left) and Forms page (above).

Registration Dates and Times for Clubs and Teams
Central Leagues Charlestown Netball Courts 6 and 13 February 10.00am - 3:30pm Terrie Agius 4920 6264
Dudley/Redhead Charlestown Netball Courts 6 and 13 February 9.30am - 2:30pm Kathleen Spence 0413 066338
Kahibah Charlestown Netball Courts 6 and 13 February 9.30am - 3:00pm David Clausen 4944 8486
Lakers Windale/Gateshead Bowling Club 6 and 13 February 11:00am - 3:00pm Raylee Doyle 0434 071188
Lake Macquarie McDonalds Toronto 6 February 12noon - 3:00pm Kerrie Smith 0407 594365
Lake Macquarie McDonalds Toronto 10 February 6.00pm - 7:00pm Kerrie Smith 0407 594365
Lake Macquarie Charlestown Netball Courts 13 February 10.00am - 3:00pm Kerrie Smith 0407 594365
United Charlestown Netball Courts 10/11 February 17/18 February 5.30pm - 7:00pm Rochelle Wallis 0400 493079



Top of page


charlestown netball association
Last updated 17th August 2011.