logo

Charlestown Netball Association Inc.
Netball Courts - Dudley Road, near Central Charlestown Leagues Club.

 

Home

 

Lake Macquarie
All Age Carnival

Hunter United

 

Canteen Roster
Calendar
Representative Teams

 

Canteen Roster


ASSOCIATION CALENDAR
☆ Download 2017 Calendar

JANUARY 2017

january 2017

FEBRUARY 2017

FEBRUARY 2017

MARCH 2017

MARCH 2017

APRIL 2017

APRIL 2017

MAY 2017

MAY 2017


Top of page

JUNE 2017

JUNE 2017

JULY 2017

JULY 2017

AUGUST 2017

AUGUST 2017

SEPTEMBER 2017

SEPTEMBER 2017

OCTOBER 2017

OCTOBER 2017


Top of page

NOVEMBER 2017

NOVEMBER 2017

DECEMBER 2017

DECEMBER 2017



little netballer

Lake Macquarie Games All Age Carnival.

Charlestown Netball Association invites you to participate in its Lake Macquarie Games All Age Carnival
to be held on Sunday 23rd July 2017 at the Essie Toneguzzi Courts, Riawena Park, Bula Street, Charlestown
commencing at 8.30am.

To enter please click here, entries close on 15th July 2017.

Entry fee is $33 per team and payment is to made via EFT:
Charlestown Netball Association
BSB: 650-000
Account: 978550200
Reference: Team Name

All teams must supply a competent umpire and the format will be Umpire your Own.
Canteen facilities will be available.
For all queries please phone Dianne Pascoe 0408 689 150.

ball into ring


Top of page

Representative Squad Selections.

      

Representative Teams Selections:

Representative Development Squads.
13th October.
☆ Congratulations to Rosie Neat (12's), Aela Streatfield(13's) and Isabella Thwaites (14's) who were successful in gaining places in our Representative Development Squads.



Junior Representative Squad Selections.
17th September 2017.
☆ Congratulations to the following players who were successful in gaining a place in the U/15's Representative Squad.
    Ellen Chenery    Georgia Collins     Leilani Fisher    Isabella Hales
    Shelley Hill    Tahlee Jones     Aarkey Kneen    Paris Ma'anaima
    Holly McGhee    Teyani Mackenzie Jade Miller    Amity Petersen
    Ally Smith    Ali Wilson

Coach: Gail Mayers     Assistant Coach: Lauren McIlveen    Manager: Kerrie Brady

Players are to accept their position by 5:00pm Wednesday 20 September by texting ''15 - players name'' to 0408689150.
Squad training commences Tuesday 10 October, 6:00pm sharp.
Players to wear black tights, white shirt.

☆ Congratulations to the following players who were successful in gaining a place in the U/14's Representative Squad.
    Amy Aurisch    Reynah Barnard Charlotte Cox    Ciara Croese
    Jessica Day    Hannah Ireland Dakoda Kerr    Morgan McCarthy
    Tayla McCarthy    Shelby Newton Hayley O'Brien    Kyra Rose
    Ella Ross    Mireama Ruming-Tito    Ruby Sharpe

Invitees to be present at first training session for viewing by selectors:
    Coco Hubber    Isabella Thwaites    Daisy Fenwick

Coach: Madeleine Taylor    Assistant Coach/ Manager: Megan Dunford
Players are to accept their position by 5:00pm Wednesday 20 September by texting ''14 - players name'' to 0408689150.
Squad training commences Tuesday 10 October, 6:00pm sharp.
Players to wear black tights, white shirt.

Top of page
☆ Congratulations to the following players who were successful in gaining a place in the U/13's Representative Squad.
    Emma Campbell    Chloe Cook Taleah Dodd    Maggie Greentree
    Brydie Hoad    Bridget Hobden Ellie Mackey    Kiannah Mansfield
    Arabella Miller    Marnie Robinson Kayla Stokes    Isabella Sullivan    Emma Wyborn

Invitees to be present at first training session for viewing by selectors:
    Aela Streatfield
Coach: Sara Gilbert    Manager: Jodie Mortimer

Players are to accept their position by 5:00pm Wednesday 20 September by texting ''13 - players name'' to 0408689150.
Squad training commences Tuesday 10 October, 6:00pm sharp.
Players to wear black tights, white shirt.

☆ Congratulations to the following players who were successful in gaining a place in the U/12's Representative Squad.
    Charlotte Abrahamson    Ruby Cannon Shakira Collits    Elsie Croal
    Evie Karaman    Kienna Clegg Jorja Markovski    Dakota McRae
    Elise Mills    Matisse Murray Jasmine Puslednik    Reihana Ruming-Tito
    Keeley Russell    Aaliyah Such    Mia Turley

Invitees to be present at first training session for viewing by selectors:
    Rosie Neat

Coach: Helen Grogan    Assistant Coach/Manager: Lydia Peters
Players are to accept their position by 5:00pm Wednesday 20 September by texting ''12 - players name'' to 0408689150.
Squad training commences Tuesday 10 October, 6:00pm sharp.
Players to wear black tights, white shirt.


Top of page

NSW PSSA team.
1st September.
☆ Congratulations to Alea Streatfield and Marnie Robertson from our U/12's Representative team who were selected in the NSW PSSA team, well done ladies.


2018 Representative Appointments.
12th September.
☆ Charlestown Netball Association wish to congratulate the following coaches for their appointments to our 2018 Representative Season.

    11 Years Development Squad - Martene Archer, Chantelle Cousins.
    12 Years Team - Helen Grogan (Coach), Lydia Peters (Manager)
    13 Years Team - Sara Gilbert (Coach), Jodie Mortimer (Manager)
    14 Years Team - Madeleine Taylor (Coach), Megan Dunford (Manager)
    15 Years Team - Gail Mayers (Coach), Lauren McIlveen (Assistant Coach), Kerrie Brady (Manager)
    17 Years Team - Mandy Phelps-Ross (Coach), Paula Greentree (Manager)
    21 Years Team - Velvet Murnane (Coach)
    Opens Team - Leonie Barrett (Coach)
Bring on 2018. Go Charlie!!


5 April 2017
☆Congratulations to the following players who were successful in gaining a place in the 2017 U/11's Development Squad.

Charlotte Abrahamson    Ruby Cannon    Kienna Clegg    Sophie Davis    Ella Freeman
Scarlette Hynes    Aimi Jones    Jorja Markovski    Dakota McRae    Elise Mills
Mackenzie Muras    Matisse Murray    Rosie Neat    Brin Pearce    Emerson Powell
Jasmine Puslednik    Keeley Russell    Aaliyah Such
Coaches: Lauren McIlveen, Megan Dunford and Kellie Aurisch
Managers: Megan McIlveen and Yvonne Webster

5th February 2017.
☆Congratulations to the following players who were successful in gaining a place in the 2017 U/12's Representative team.
   Peri Bootland    Chloe Cook    Maggie Greentree    Brydie Hoad    Ellie Mackey
   Arabella Miller    Marnie Robinson    Aela Streatfield    Emma Wyborn
Coach: Sara Gilbert    Manager: Jodie Mortimer

Top of page
☆Congratulations to the following players who were successful in gaining a place in the 2017 U/13's Representative team.
   Reynah Barnard    Ciara Croese    Briella Hynes    Sam Keogh    Hayley O'Brien
   Imogen Petrie    Isabella Thwaites    Ella Ross    Mireama Ruming Tito
Coach: Madeleine Taylor    Manager: Megan Dunford


☆Congratulations to the following players who were successful in gaining a place in the 2017 U/14's Representative team.
   Scout Brown    Jess Dunn    Raegan Dunn    Abbey Fenton    Leilani Fisher
   Isabella Hales    Aarkey Kneen    Holly McGhee    Tara O'Ηonnor
Coach: Gail Mayers    Manager: Joanne Taylor

☆Congratulations to the following players who were successful in gaining a place in the 2017 U/15's Representative team.
   Molly Besgrove    Jamie Boyle    Phoebie Bradbury    Ashlyn Brady
   Charli Carroll    Hannah Elsley    Rosie Hoad    Olivia Howells
   Claire Kowald    Bella Murray
Coach: Helen Grogan    Manager: Lydia Peters

☆Congratulations to the following players who were successful in gaining a place in the 2017 U/17's Representative team.
   Lena Cartwright    Abby Clifford    Erin Grey    Brooke Hilliar    Jamie Lord
   Gabby Maddison    Ashleigh Rosenkranz    Imogen Stock    Eloise Warby
Coach: Helen Grogan    Manager: Gail Mayers

☆Congratulations to the following players who were successful in gaining a place in the 2017 U/21's Representative team.
   Eva Bailey    Minerva Bailey    Sharla Barnard    India Bignall    Breanah Condron
   Emma Coyne    Eliza Fairbairn    Sophie Lanfranci    Charlotte Lambert    Phoebe Payne
Coach: Sara Gilbert    Manager: Jodie Mortimer

☆Congratulations to the following players who were successful in gaining a place in the 2017 Open's Representative team.
   Abbey Bates    Alex Brindley    Tiarne Condron    Khiani Hepburn    Jessica Jennings
   Jessika Jones    Paige O'Kane    Hannah Purcell    Jacinta Stokes    Vivien Williams
Coach: Leonie Barrett    Manager: Michele Jennings



Top of page

2016 Development Squads:
19 September 2016.
☆Congratulations to the following players who were successful in gaining a position in the 12 Years Development Squad to play in our Twilight Competition:
Mataya Amos    Shanarea Burns    Emma Campbell    Chloe Cook
Alice Elliott    Maggie Greentree    Ella Hoad    Brydie Hoad
Molly Holmes    Ellie Mackey    Kiannah Mansfield    Arabella Miller
Emily Miller    Siahn Perkins    Marnie Robinson    Dempsey Shultz
Aela Streatfield    Isabella Sullivan    Emma Wyborn
Coach: Sara Gilbert    Manager: Jodie Mortimer
Please meet at the netball courts 5:30pm on Monday 10 October 2016.
Please wear Royal blue shorts (can be purchased from us) and a white polo shirt.
Well done everyone!!

------- ☆Congratulations to the following players who were successful in gaining a position in the 13 Years Development Squad to play in our Twilight Competition:
Amy Aurisch    Elyse Barber    Reynah Barnard    Ava Campbell
Ciara Croese    Daisy Fenwick    Briella Hynes    Sam Keogh
Dakoda Kerr    Morgan McCarthy    Tayla McCarthy    Hayley O'Brien
Bailee Pappas    Imogen Petrie    Annie Rogers    Ella Ross
Mireama Ruming-Tito    Ryvah Shoesmith    Elke Temelovski    Isabella Thwaites
Coach: Kristen Cohen    Manager: Megan Callaghan
Well done everyone!!

-------- ☆Congratulations to the following players who were successful in gaining a position in the 14 Years Development Squad to play in our Twilight Competition:
Thanks everyone for your understanding and moving down to the indoor centre to finalise the selections.
Scout Brown    Georgia Chenhall    Jess Dunn    Raegan Dunn
Abbey Fenton    Leilani Fisher    Isabella Hales    Tahlee Jones
Holly McGhee    Tara O'Connor    Holly Reid    Willow Roewekamp
Ally Smith    Amalie Svihla    Kalista Stojcevski    Layla Varley
Coach: Gail Mayers    Manager: Jo Taylor
Well done everyone!!

-------- ☆Congratulations to the following players who were successful in gaining a position in the 15 Years Development Squad to play in our Twilight Competition:
Zoe Aurisch    Jamie Boyle    Phoebie Bradbury    Ashlyn Brady
Charli Carrol    Molly Clifford    Olivia Croft    Jade Dalmazzone
Hannah Elsley    Kira Finnie    Tara Hobbs-Ladd    Caitlin Rodgers
Montana Shoesmith    Olivia Tindall    Prue Wheeler
Coach: Helen Grogan    Manager: Lydia Peters
Well done everyone!!

------------ 19 September 2016.
Just wanted to say a big thank you to everyone who helped out yesterday in pretty ordinary conditions the selections for our Twilight development teams.
Thanks Jodie, Elly, Sara, Helen, Lydia, Megan D, Lauren, Megan C, Gail, Jo,
and the wonderful umpires, Meg, Olivia, Louise and ring in ones Mandy and Lydia.
It got a little hectic in the end moving to the indoor venue
but you all did a great job getting everyone there.
Thank you, thank you, thank you.




Top of page

Hunter United squad:
18 September 2016.
☆Congratulations to the following players who were successfully selected in the Hunter United squad for the 2017 season
1 EBONY OAKLEY    3 VERONICA SMITH    4 SABINA GOMBOSA    11 EMMA BRADFORD    12 DANIELLE TAYLOR
13 KATELYN STANSFIELD    14 CLAIRE O'BRIEN    17 HANNAH CULLEN    19 EMMA PRINCE
20 KELLY WILSON    201 ABBIE GRAY    23 HANNAH SIMMONS    24 ABBIE JOHNSON    31 MIA PEDEN
33 KIRSTY-LEE JONES    35 AMBER KELLY    38 SOPHIE BUCKLEY    41 KIM WILLIAMS    43 KARLIE ROBARDS
52 MIKENZIE McMANUS    53 ELIZA HAND    55 ANGELA WILLIAMS    58 JACQUILINE HAWTHORNE    59 LAURA NOLAN
60 LOGAN FLANAGAN    61 LARA JOHNSON    65 NAKITA JACKSON    66 KEELEY MULLINS    68 KIMBERLY GOODEARL    69 NATASHA ROBARDS

Congratulations to all players who made the squad.
Please remember the two compulsory training sessions which will be held on:
Sunday 6 November, 3:00pm - 6:00pm and Sunday 27 November, 3:00pm - 6:00pm.
Venue to be advised.
Final Selections 22 January, 2017.



2017 Rep Coaches/Managers:
14 September 2016.
☆Congratulations to the following Coaches/Managers for the 2017 Representative Season.
11 Years Red - Coach - Lauren McIlveen
11 Years Blue - Coach - Megan Dunford
12 Years - Coach - Sara Gilbert, Manager - Jodie Mortimer
13 Years - Coach - Kristen Cohen, Manager - Megan Callaghan
14 Years - Coach - Gail Mayers, Manager - Jo Taylor
15 Years - Coach - Helen Grogan, Manager - Lydia Peters
17 Years - Coach - Debbie Cowburn, Manager - Robyn Price



Netball NSW State Championships:
13th June 2016.
☆ Congratulations to our Open's team equal fourth in the State, and to our wonderful U/17's
who all played their hearts out over the past three days at the Netball NSW State Championships.
The association is very proud of you all.
To our coaches, managers, umpires and officials, thank you.

2016 state championships
11th June 2016.
Go Charlestown, from banner girls, to ball girls, to players and the Swifts,
what a wonderful celebration of netball for our Charlestown players.

2016 state championships

Representative Selections
☆Congratulations Brandii Davis-Welsh who has been selected in the NSW CHS U/15 Netball team.
Emma Bradford and Kyra Powell Caffyn made it to the final 32.
Well done girls.
brandii daviswelsh

☆Congratulations to Sam and Briella on being announced as captains of our U/12's Representative Team.

sam and briella



11 years Development Squad:
6 April 2016.
Selections for the 11 years development squad were held on Wednesday at the Charlestown Netball Courts.
The Association selects approximately 20 players to give them the opportunity to be coached at a higher level.
The two teams attend a training session once a week for 10 weeks, and go to four local carnivals -
Newcastle 15 May 2016, Invitational Carnival at Charlestown 29 May, 2016, Lakeside Carnival 19 June 2016,
and the final one at the Charlestown Carnival on 24 July 2016.

☆Congratulations to the following players who were successful in gaining a selection in our 11 years Development Squad.
Mataya Amos    Peri Bootland    Luella Brown    Shanarea Burns    Emma Campbell
Maggie Greentree    Ella Hoad    Brydie Hoad    Molly Holmes    Kiannah Mansfield
Arabella Miller    Emily Miller    Emmy Ormandy    Felicia Salihbasic    Dempsey Schultz
Isabella Sullivan    Ellie Mackey    Jessamy Wilkinson    Emma Wyborn
Coaches:    Megan Dunford    Lauren McIlveen    Rochelle Wallis    Jodi Peden

Players are required to attend a uniform fitting on Saturday morning (9 April 2016) at 9:00am.



State League.
2 April 2016
Whoo hoo, two winners and one runner up in the finals of State League today at Port Stephens.
Congratulations to our U/15's and U/14's who won their divisions
and to our U/17's who were runners up in their division.
Well done everyone!!

☆Congratulations to our U/15's team winning their division at State League today, well done ladies.
2016 u15s

U/14's - Winners, congratulations you did yourself and the Association proud, well done ladies.
2016 u14s

Couple of our umpires in this photo, thanks Louise and Jen for once again giving up your Sunday for us.
You do a wonderful job.
umpires

Hunter United.
2 April. The Hunter United 2016 team. Wishing you all an amazing season.

2016 hunter emeralds


Top of page

2015 State Age Championships at Baulkham Hills and Eastwood Ryde.
29th June 2015.
What a fantastic weekend for all of our Charlestown Netball representative players.
A huge thank you to everyone involved in making this weekend happen for our girls.
To the parents, thank you, the support you give your daughters is amazing, the coaches and managers thank you for giving up your time
to allow the players have this wonderful experience.
Our umpires, who not only umpired but supported from every sideline as they were passing.
The sports therapists who kept every player on the court and massaged at the end of the day after those wonderful(!) ice baths.
From The Executive of Charlestown Netball, thank you all for playing and being involved at Charlestown.


28th June 2015.
☆☆ Well done Charlestown 12's - winners in Division 2. ☆☆                 How good do our 14's look at Baulkham Hills.


netball state age championships under 12s                     netball state age championships under 14s


23rd June 2015.
Charlestown Netball would like to thank all our Representative Coaches and Managers
and we wish you and your teams all the best this weekend at the NSW State Age Championships
at Baulkham Hills and Eastwood Ryde.
Go Charlie !!


netball state age championships under 15s with cathy cox


Top of page

2015 Netball NSW State Championships at Illawarra.
7th June 2015.
Another State Championships done and dusted, congratulations to all our wonderful players, coaches, umpires, sports trainers and officials.
Your performances and sportsmanship was outstanding, thank you for playing for Charlestown.
Proud of each and everyone.
netball state championships march past

☆☆Congratulations to our brilliant U/21's winning at the Netball NSW State Championships.☆☆
Well done coach, manager, sports trainer and most of all players.


under 21s state champions


2015 Netball NSW State Championships.
5th June 2015.
Good luck to all our Senior Representative teams, U/17's, U/21's and Opens, umpires, coaches and managers
at the Netball NSW State Championships this weekend at Illawarra.
Go Charlie!!


netball state championships


11 Years Development Squads
27th April 2015. Congratulations to the following players who were successful at our 11 Years Development Squad tryouts today:

Amy Aurisch    Raynah Barnard    Arabella Crane    Brianna Cross
Miranda Davies    Jessica Day    Briella Hynes    Daisy Fenwick
Sam Keogh    Dakoda Kerr    Mackenzie Lawrence    Tayla McCarthy and Morgan McCarthy
Kelsey Nesbitt    Hayley O'Brien    Imogen Pietre    Ella Ross
Mireama Ruming    Ameika Thomson    Isabella Twaites

Coaches: Amanda Ross and Kellie Aurisch

The squad will train one night per week and attend three local carnivals.
The costs associated with the squad will be the purchase of socks, shorts, shirt, polo fleece jumper and tracksuit pants. Fundraising is available.
Please note that this is not a selection for a Representative Team but purely a Development Squad, any player interested in trialling for Representative Netball in 2015 will benefit from this program.


Top of page

17th February 2015.
Congratulations to the following players who were successful in gaining a place in the U/14's Representative Team.

Erin Asquith    Demi Bootland    Emma Bradford    Lahni Carpenter
Lena Cartwright   Brandi Davis-Welsh    Kirsty Lee Jones    Keeley Mullins    Mia Peden   
Abbey Wallis    Coach: Gail Mayers    Manager: Nat Mackay

Congratulations to the following players who were successful in gaining a place in the U/15's Representative Team.

Samantha Allen    Abbey Carr    Chelsea Edwards    Erin Grey
Meg Holmes    Jamie Lord    Gabrielle Maddison    Imogen Stock    Eloise Warby
Coach: Helen Grogan    Manager: MIchelle Linich

9th February 2015.
Congratulations to the following players who were successful in gaining a place in the U/12's Representative Team.
Scout Brown    Jess Dunn    Raegan Dunn
Abbey Fenton    Aarkey Kneen    Tara O'Connor
Zoe Peden    Mackenzie Stuart    Kloe Young

Coach: Sara Gilbert    Assistant Coach: Jess Christensen    Manager: Jodie Mortimer

Congratulations to the following players who were successful in gaining a place in the U/13's Representative Team.
Kayla Barrett    Molly Besgrove    Jamie Boyle
Charlie Carroll    Hannah Elsley    Kira Finnie
Rosie Hoad    Hannah Winchester    Holly Youman

Coach: Kristen Cohen    Manager: Megan Callaghan

Congratulations to the following players who were successful in gaining a place in the U/17's Representative Team.
Sharla Barnard    India Bignall    Bree Condron
Eliza Fairbairn    Teagan Gee    Chelsea Gray
Charlotte Lambert    Phoebe Payne    Sian Pickard    Kristin Tangye

Coach: Deb Cowburn    Manager: Rochelle Wallis

Congratulations to the following players who were successful in gaining a place in the U/21's Representative Team.
Eva Bailey    Emma Coyne    Sabina Gomboso
Tiu Holland    Bronte Magin    Aneeka Marcozzi
Karli Robards    Jade Smallhorne    Maddie Taylor

Coach: Traci Baber    Manager: Julie Miner

Congratulations to the following players who were successful in gaining a place in the Opens Representative Team.
Abbey Bates    Jessika Christensen    Tiarne Condron
Tegan Denniss    Sara Gilbert    Khianni Hepburn
Carly Hooton    Jessica Jennings    Sophie Lanfranchi    Kelly Wilson

Coach: Glenda Geyer    Manager: Leonie Barrett


12 Years Development Squad:

29th September 2014.
Congratulations to the following players who were selected in the 12 Years Development Squad to play in Twilight.

Akeira Barnard     Kaleisha Brown     Scout Brown
Paige Carr    Georgia Chenhall    Abbey Fenton    Natarni James
Ebony Jones     Aarkey Kneen     Tara O'Connor
Bianca Payne    Zoe Peden    Mackenzie Stuart    Kloe Young
Coach: Sara Gilbert     Assist Coach: Jess Christensen     Manager: Jodie Mortimer

Representative and Developmental Coaches:

10th September 2014.
Congratulations to the following coaches who have been appointed as Representative and Developmental Coaches for 2015.

11 Years Development Squads: Kellie Aurisch and Mandy Ross
12 Years: Sara Gilbert and Jess Christensen (Assistant Coach)
13 Years: Kristen Cohen
14 Years: Gail Mayers
15 Years: Helen Grogan
17 Years: Debbie Cowburn
21 Years: Traci Baber
Opens: Glenda Geyer
Congratulations ladies and we are all looking forward to 2015.

Selections:

8th September 2014.
Selections for the 12 Years Development Squad (Players who will turn 12 years of age in 2015) will take place on Saturday 13th September 2014, commencing at 9:00am.
There will be no squads selected for the 13’s, 14’s or 15’s. Selections for Representative teams in these age groups will be in February 2015.
8th February 2015 – 12 Years – 9:00am
8th February 2015 – 13 Years – 12 noon
If needed, a second selections day for 12 years and 13 years will take place on Saturday 15th February 2015 – times to be advised on 8th February 2015.

15th February 2015 – 14 and 15 Years – 3:00pm
15th February 2015 – Seniors – 17’s, 21’s and Opens – 5:30pm
If needed, a second selections day for 14 Years and 15 Years will take place on Saturday 22nd February 2015 – times to be advised on 15th February 2015.


Top of page

29th June 2014.
Congratulations to all our awesome Charlestown teams who have just competed in the NSW State Age Netball Competition. (See Photo Gallery).

12 Years Division 2 - 9th
13 Years Championship Division - 11th
14 Years Division 2 - 7th
And
15 Years Division 2 - RUNNERS UP

Well done players, coaches, managers, umpires, and special thanks to our fantastic Sports Trainers, Ross, Matthew, Paul and Simon for without you, our teams would not have survived.
Once again a big thank you to our parents, the best an Association could ever have.

28th June 2014
Charlestown Netball Association would like to pass on their congratulations to all our personnel who are currently at the State Age Championships in Illawarra.
With a horrendous night of wind, the tent city was closed down and we spent the day in the car park!
The players, coaches, managers, umpires and sports trainers took it all in their stride and never once complained - thank you all, it shows the true grit of the Charlie teams - well done.
Special thanks to the parents who yesterday packed the tents, today unpacked the tents for us, carted the gear back to their motels only to bring it all back tomorrow.
Thanks to you all.





Top of page

8 June 2014
21's have just won their division - congratulations to coach Traci, manager Julie, physio Ross and players Sabina, Jade, Aneeka, Karlie, Eva, Danni, Maddie, Nicole and Cassie.
The Association is very proud of you all. Well done.

U/17's undefeated to take out the State Championships - congratulations to coach Deb, manager Robyn, physio Peter, and players India, Kallie, Emily, Tiu, Emma, Bree, Sophie, Molley, Shenae and Sian.

Congratulations to our Opens team, 3rd in the State - well done coach Glenda, manager Leonie, physio Matthew and players Jess, Abbey, Tiarne, Tegan, Jess, Lauren, Sara, Kieran, Khiani.
Well done ladies and Matt we are very proud of you all.

Thank you Paul, Peter, Ross and Matthew for all your hard and wonderful work keeping our girls on the court with your wonderful care, special thanks to Paul for looking after Lil and giving her gentle rubs to keep her on her feet.
Thanks also to Lil for keeping all of us fed.





Top of page


Under 13s.
12th April 2014.
☆ Congratulations to the U/13's team, winners of the Sydney carnival today.







Hunter State League.
9th April 2014.
☆ Congratulations to our U/17's team who won their division at the Hunter State League finals on Sunday.
Well done ladies !!








Sunday 9th February 2014:
Congratulations to the following girls who were successful in gaining a position in our U/12's Representative Team.

Zoe Aurisch    Kayla Barrett    Molly Besgrove
Jamie Boyle    Charli Carroll    Hannah Elsley
Kira Finnie    Rosie Hoad    Hannah Winchester

Coach: Kristen Cohen    Co-Coach: Sophie Baber    Manager: Megan Callaghan

You and one of your parents are required to attend a compulsory parent information morning and uniform fitting
on Saturday 15 February, 2014, 8:45am at the Charlestown Netball Courts.
You are also required to visit the Netball Shop, cnr Parry and Ravenshaw Street, Newcastle (near Marketown) by Friday 21 February 2014,
to order your playing uniform (dress and short) with a $50 deposit required.



Congratulations to the following girls who were successful in gaining a position in our U/13's Representative Team.

Erin Asquith    Demi Bootland    Emma Bradford
Lahni Carpenter    Matisse Coram-Parker    Pearl McCarthy
Keeley Mullins    Mia Peden    Abbey Wallis
Coach: Traci Baber    Manager: Tracy Smallhorne




Top of page

Congratulations to the players who were selected into the U/14's Representative Team.

Samantha Allen    Chelsea Edwards    Abbey Carr
Erin Grey    Meg Holmes    Jamie Lord
Gabby Maddison    Imogen Stock    Eloise Warby
Coach: Sara Gilbert    Manager: Jodie Mortimer



Congratulations to the players who were selected into the U/15's Representative Team.

Sharla Barnard    Tayla Elsley    Eliza Fairbairn
Teagan Gee    Sophie Gonano    Chelsea Gray
Georgia Hewart    Khiara Jones    Phoebe Payne    Kaitlin Rebelt
Coach: Gail Mayers    Manager: Kathleen Gifford




Top of page

Congratulations to the players selected in the U/17's Representative Team.

Kallie Atkins    India Bignall    Breanah Condron
Emma Coyne    Molley-Ann Croak    Emily Glover
Tiu Holland    Sophie Lanfranchi    Shenae Montgomery    Sian Pickard
Coach: Debbie Cowburn    Manager: Robyn Price



Congratulations to the players selected in the U/21's Representative Team.

Nicole Avis    Eva Bailey    Sabina Gomboso
Karlie Robards    Hannah Simmons    Jade Smallhorne
Maddie Taylor    Danni Van Der Vekken
Coach: Traci Baber    Manager: Julie Miner



Congratulations to the players selected in the Opens Representative Team.

Abbey Bates    Kieran Bird    Jessika Christian
Tiarn Condron    Tegan Dennis    Sarah Gilbert
Khiani Hepburn    Jessica Jennings    Lauren Smith
Coach: Glenda Geyer


Development Squad Selections
16th September 2013.
Congratulations to the following players who were successful in the 12 Years Development Squad to play in the Twilight Competition.
Zoe Aurisch    Lily Bailey    Kayla Barrett
Molly Besgrove    Jamie Boyle    Charli Carroll
Kira Finnie    Grace Folkard    Rosie Hoad
Mikaela Jones    Bethanie Mace    Olivia Tindall
Hannah Winchester    Jasmine Woolgar-Robe    Holly Youman
Coach: Kristen Cohen    Assistant Coach: Sophie Baber    Manager: Megan Callaghan

Congratulations to the following players who were successful in the 13 Years Development Squad to play in the Twilight Competition.
Erin Asquith    Demi Bootland    Emma Bradford
Lucy Budden    Lahni Carpenter    Matisse Coram-Parker
Ashleigh Glendenning    Phoebe Gray   
Catherine Keogh    Tahnee Mackay    Georgia McPeak
Keeley Mullins    Mia Peden    Olivia Robinson
Bronte Sharman    Jaimee Watson    Abbey Wallis
Coach: Traci Baber       Manager: Tracy Smallhorne




Congratulations to the following players who were successful in the 14 Years Development Squad to play in the Twilight Competition.
Hollie Adamson    Chloe Alcevski    Samantha Allen
Layne Carter    Chelsea Edwards    Erin Grey
Jamie Lord    Gabby Maddison    Kate Partridge
Imogen Stock    Isabella Temelkovski    Eloise Warby
Coach: Sara Gilbert    Manager: Jodie Mortimer

Congratulations to the following players who were successful in the 15 Years Development Squad to play in the Twilight Competition.
Sharla Barnard    Eliza Fairbairn    Sophie Gonano
Chelsea Gray    Georgia Hewat    Khiara Jones
Teharnie Mitchelhill    Tegan Nott    Ellie Pastourmoglou
Phoebe Payne    Kaitlin Rebett    Chelsea Seckold
Coach: Gail Mayers    Manager: TBA


Representative Selections:
28th April 2013.
Congratulations to all the players who were successful in gaining a place in the 11 Years Development Squad.

Zoe Aurisch    Kayla Barrett    Molly Besgrave
Jamie Boyle    Charli Carroll    Ruby Crane
Kira Finnie    Rosie Hoad    Mikaela Jones
Grace Folkard    Jessica Middleby    Kira Ridgewell
Olivia Tindall    Kyla West    Hannah Winchester    Holly Youman

Please be at the netball courts at 5:30pm Tuesday 30 April 2013 with one parent. Thanks.


Sunday 24th March 2013.
State League Finals:
Congratulations to all of our teams who played in the Finals of State League today - the U/14's and Opens were unfortunately beaten on their Semi, but played extremely well in very hot conditions.
Congratulations to the U/19's winners in Division 1, U/17's winners in Division 3 and U/15's winners in Division 4.
Well done everyone and this includes coaches, managers, parents and our wonderful umpire Sharon Atkins!!

Charlestown Division 1 Hunter State League    Charlestown U/19s Division 1 State League
         U/19's winners in Division 1.




Sunday 10th February 2013.
☆ Congratulations to all the players who stood for selection for Charlestown Netball Associations Representative Teams.

Players selected are required to bring one parent to the Compulsory Parent Information Night on Tuesday 12 February 2013 commencing at 7:00pm.
Players are also required to visit the Netball Shop, cnr Parry and Ravenshaw Street, Newcastle by Thursday 14 February 2013 to order your playing uniform (Dress) with a $50 deposit.
The players bonding camp is at Myuna Bay 15-17 February, you are required to attend and will be given more information at the Parent Information Night.

12 Years:
Demi Bootland    Emma Bradford    Lahni Carpenter
Matisse Coram-Parker    Phoebe Gray    Keeley Mullins
Mia Peden    Abbey Wallis    Jaimee Watson
♀ Coach: Traci Baber    Manager: Tracy Smallhorne

13 Years:
Abbey Carr    Layne Carter    Erin Gray
Meg Holmes    Gabby Maddison    Kate Partridge
Imogen Stock    Isabella Temelkovski    Eloise Warby
♀ Coach: Sara Gilbert    Manager: Jodie Mortimer

14 Years:
Sharla Barnard    Eliza Faibairn    Chelsea Gray
Tegan Gee    Georgia Hewat    Kiara Jones
Tegan Nott    Ellie Pastourmoglou    Phoebe Payne
♀ Coach: Gail Mayers    Manager: Joy Gee

15 Years:
Minerva Bailey    Breanah Condron    Brooke Fennings
Emma Gifford    Megan Hinds    Tiu Holland
Sion Pickard    Sarah Timbs    Emily Turner
♀ Coach: Debbie Cowburn    Manager: Robyn Price

17 Years:
Kallie Atkins    Sam Atkins    Emma Coyne
Emily Glover    Sophie Lanfranchi     Megan Lethbridge
Shenae Montgomery    Jacqui Wrightson
♀ Coach: Paula Quigley    Manager: Tracy Carpenter

19 Years:
Eva Bailey    Sophie Buckley    Sabina Gomboso
Abbie Johnson    Tiarny Neesom    Karlie Robards
Jade Smallhorne    Paige Stevenson    Maddie Taylor
♀ Coach: Traci Baber    Manager: Julie Miner

Opens:
Belinda Avis    Abbey Bates    Justine Carpenter
Jessika Christensen    Tegan Denniss    Sarah Leonivk
Jess Logan    Kerri McCaw    Vivien Palmer
Rachel Ratcliffe    Sally Saunders
♀ Coach: Justine Carpenter


Representative Coaches:
5th November 2012. Congratulations to the following coaches and managers who were successful in gaining positions with our Representative teams.
U/12's - Traci Baber (coach) - Tracey Smallhorne (manager)
U/13's - Sara Gilbert (coach) - Jodie Mortimer (manager)
U/14's - Gail Mayers (coach) - Joy Gee (manager)
U/15's - Debbie Cowburn (coach) - Robyn Price (manager)
U/17's - Paula Quigley (coach) - Tracey Carpenter (manager)
U/19's - Traci Baber (coach) - Julie Miner (manager)
Open's - TBA

16th September 2012. Congratulations to the following players who were successful in gaining a place in the 12 Years Development Squad.
Please meet 5:30pm, 8th October 2012, (one parent to be present) in blue shorts and blue CNA training shirt, ready for the Twilight Competition.

Esther Bartley       Demi Bootland       Emma Bradford
Lucinda Budden       Lahni Carpenter       Matisse Coram-Parker
Phoebe Grey       Georgia Murray       Keeley Mullins
Mia Peden       Olivia Robinson       Bronte Sharman
Abbey Wallis       Laura Wilkins.


11th September 2012
See the 2013 Representative Information Sheet for news on training, uniforms, costs and so on - click here .

4th August 2012
U/12 Development Squad:
Selections of the U/12 Development Squad (players born in 2001), will take place on Sunday 16 September 2012 commencing at 10:00am. Please arrive by 9:45am.

2013 Representative Coaches:
Closing date for nominations for coaches for the 2013 Representative Season is Friday 7 September 2012. Form click here and resume to be sent to the Secretary Marie Caddies, P.O. Box 471, Charlestown 2290.

4th May 2012
11 years Development Squad:
Congratulations to the following players who were successful in the 11 Years Development Squad.

11 Years Red Squad
Demi Bootland    Lucinda Budden    Tahnae Mackay
Keeley Mullins    Olivia Robinson    Caitlin Rusev
Michaela Stuart    Abbey Wallis    Charlee Wilson
Coach: Lauren Smith

11 Years Blue Squad
Dacey Barnard    Esther Bartley     Willow Bignall
Emma Bradford    Lahni Carpenter     Matisse Coram-Parker
Georgia Hall    Georgia Murray    Mia Peden    Bronte Sharman
Coach: Paula Quigley


23rd April 2012
Congratulations to the following players who were successful in the 11 Years Development Squad.
Training commences this Saturday (28 April 2012) at 9:00am sharp.

11 Years Red Squad
Demi Bootland    Lahni Carpenter    Georgia Hall
Tahnae Mackay    Keeley Mullins    Olivia Robinson
Michaela Stuart    Abbey Wallis    Charlee Wilson
Coach: Lauren Smith

11 Years Blue Squad
Esther Bartley    Willow Bignall    Emma Bradfordr
Lucinda Budden    Matisse Coram-Parker    Georgia Murray
Mia Peden    Caitlin Rusev    Bronte Sharman
Coach: Paula Quigley


12th March 2012.
Congratulations to all the players who were recently selected in the 15's and 17's Representative Team
15 Years Representative Team:
Kallie Atkins      Emma Coyne      Chloe DiPietro
Emily Glover      Imogen Jaegar      Sophie Lanfranchi
Chey-enne Mason      Shanae Montgomery      Tegan Purcell      Chloe Rich
Coach: Gail Mayers       Manager: Phil Hicks

17 Years Representative Team:
Eva Bailey      Sophie Buckley      Sabina Gomboso
Abbie Johnson      Tiffani Jones      Tiarny Neeson
Jade Smallhorne      Maddie Taylor      Taylor Walsh
Coach: Traci Baber      Manager: Julie Miner




Top of page

13th February 2012. Selection for the remainder of the U/15's Representative team will take place on Sunday 26 February 2012 at 5:00pm.
Selection for the U/17's, U/19's and Open Teams will take place on Sunday 26 February 2012 at 6:00pm.


Congratulations to the following players who were successful in gaining a place in the Charlestown Netball Association's Representative Junior Teams:

12 Years Representative Team:
Abby Carr      Bernice de Jager      Marlee Grainger
Erin Gray      Meg Holmes      Gabby Maddison
Imogen Stock      Siana Stojcevski      Eloise Warby
Coach: Rochelle Wallis       Manager: Glenda Geyer

13 Years Representative Team:
Sharla Barnard      Sophie Gonano      Eliza Fairbairn
Teagan Gee      Chelsea Gray      Khiara Jones
Tegan Nott      Ellie Pastourmoglou      Chelsea Seckold
Coach: Sara Gilbert       Manager: Jodie Mortimer

14 Years Representative Team:
Minerva Bailey      India Bignall      Lauren Jones
Zoe Harrison      Tiu Holland      Sarah-Jane Lang
Eliza Matthews      Tamara Mullard      Sarah Timbs
Coach: Deb Cowburn      Manager: Robyn Price

15 Years Representative Team:
There will be a reselection for the 15 Years team on February 26 2012 at 5:00pm.
The following players are confirmed in the team, but all players who attended the recent selection are invited to retrial on the 26th.
Kallie Atkins       Emma Coyne       Chloe DiPietro       Sophie Lanfranchi
Coach: Gail Mayers       Manager: Phil Hicks



9th January 2012.
Representative Selections:
All selections will be held at Charlestown Netball Courts:
Sunday 12 February 2012
• 12 Years – 10:00am
• 13 Years – 12:00pm
• 14 Years – 2:00pm
• 15 Years – 2:00pm
Sunday 26 February 2012
• 17’s, 19’s and Opens – 6:00pm

23rd September 2011. Congratulations to the following coaches of our 2012 Representative Teams:
12 Years - Rochelle Wallis
13 Years - Sara Gilbert
14 Years - Debbie Cowburn
15 Years - Gail Mayers
17 Years - Traci Baber

18th September 2011.
Congratulations to the players who were successful in the 12 Years 2012 Talent Development Squad:
Chloe Alcevski    Abbey Carr    Bernice de Jager
Niamh Dickson    Marlle Grainger    Erin Grey
Meg Holmes    Gabby Maddison    Sophie Middleby
Sophy Nesbitt    Grace O'Callaghan    Kate Partridge
Imogen Stock    Siana Stojcevski

Congratulations to the players who were successful in the U/17's 2012 Representative Squad.
Eva Bailey    Sophie Buckley    Tiarne Condron
Sabina Gambosso    Danielle Gee    Abbie Johnson
Kellie Mitchell    Tiarny Neeson    Jade Smallhorne
Brittney Talarico    Maddie Taylor    Tayla Walsh
Coach: Traci Baber    Manager: Julie Miner




Top of page

7th July 2011. Congratulations to all our players, coaches, managers, umpires and officials who attended the Netball NSW State Age Championships over the weekend.
2011 under 13 champions
A special congratulations to our U/13's team who went through the weekend undefeated and are now State Age Champions!
The team consisted of Minerva Bailey, India Bignall, Zoe Harrison, Tiu Holland, Imogen Jaeger, Lauren Jones, Sarah-Jane Lang, Tamara Mullard and Sarah Timbs with Coach Rochelle Wallis and Manager Glenda Geyer. (Click on the picture for a larger photo)

Well done to the U/15's who came 3rd, U/14's came 8th and U/12's came 10th - a great effort by everyone.
A big thanks to our Umpires - Kellee Agland, Penny Hoey, Keren Lambret, Yvonne Webster and Lesley Worthington.


      

Last updated 27th November 2017.


Top of page